Pokolenie Y w drodze na Mount Everest

Kolejny milenials spada ze ściany 🧗🏻‍♀️

Żyjemy w globalnej wiosce. Miejscu, w którym bez problemu możemy śledzić ludzi sukcesu. Ci którym się udało, zapewniają nas, że wszystko zależy od motywacji, ciężkiej pracy i poświęcenia. Wtórują im wszelkiej maści trenerzy biznesu i kołczowie od samorozwoju.

W tym wszystkim pojawia się moje pokolenie – ludzi pewnych siebie, zmotywowanych, przekonanych o swojej wyjątkowości, z biografią Steva Jobsa w plecaku. Dla części z nich sukces staje się obsesją, tym większą im dłużej się nie pojawia. Przecież wszyscy mówią, że wystarczy marzyć!

W ostatnim czasie obserwuję sytuacje, gdzie wspólne życiowe wyprawy dwójki ludzi zamieniają się w dramatyczny atak szczytowy jednej z nich. Silna potrzeba sukcesu sprzyja decyzji o porzuceniu bazy, tym samym ciężaru jakim w drodze na szczyt okazuje się partner. I być może wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że każda wspinaczka ma jednak wiele niepewnych chwytów. W takiej sytuacji odpadnięcie od skały bez asekuracji drugiej osoby może na długo przesłonić marzenia o zdobywaniu szczytów.

6 thoughts on “Pokolenie Y w drodze na Mount Everest

 1. Kiedyś Mount Everest był zarezerwowany tylko dla najbardziej doświadczonych wspinaczy, nie rzadko zdobycie Dachu Świata był uwieńczeniem wieloletniej kariery jako alpinista i himalaista. Dziś to cel wielu komercyjnych wycieczek. Jeżeli nie na szczyt, to przynajmniej do pierwszej bazy pod M.E może dotrzeć każdy przeciętny Kowalski dzięki biurom podróży.
  Ale czasem przyroda upomina się o swoje, żądając należnej górom pokory…

  I z jednej strony to super, że możemy sięgać dalej i wyżej. Że mamy większe możliwości rozwoju niż np. nasi rodzice czy dziadkowie. Że świat i technologie stoją przed nami otworem. Ale slogan “możesz wszystko” jest złudny. Bo możemy wiele, często więcej niż nam się wydaje, ale nie wszystko jest dla wszystkich….

  Like

  1. O cenie marzeń w ciekawy sposób mówił Łukasz Supergan, przy czym bardziej w kontekście swoich podróży. Bardzo słusznie wypunktował, że podróże wiele dają, ale też dużo zabierają. W jego wypadku samotne wyprawy zabrały relację z żoną, rodziną, znajomymi. Wydaje mi się, że wszystko tak naprawdę jest kwestią wartości.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s