Polska plakatowa

W tym roku polską złotą jesień zepsuły mi twarze z plakatów 🍁

Przejeżdżając przez kolejne miasta i miasteczka obserwowałem rozmach, z jakim nasz kraj został obwieszony plakatami wyborczymi. Przez dłuższy czas zastanawiałem się jaki sens ma zawieszanie jedenastego plakatu obok dziesięciu innych. Czy ktoś to czyta? Równie dobrze mógłbym zawiesić tam swój mały billboardzik z uniesionym kciukiem i hasłem w stylu „Nigdzie się nie wybieram!”. Myślę, nikt nie zwróciłby na to uwagi.

Po co zatem kandydaci tak bardzo chcą zaistnieć w naszej przestrzeni? Jaki przekaz niosą ich wyretuszowane twarze, skoro na plakatach nie ma żadnej informacji o tym, co zrobili lub co zamierzają zrobić jako nasi przedstawiciele? Mamy głosować na najlepszy uśmiech czy może na najśmieszniejsze nazwisko? Smutne to i cyniczne.

Mam tylko nadzieję, że po wyborach wszystkie te plandeki znikną z naszych płotów i trafią do schronisk dla zwierząt jako ochrona przed deszczem. To chyba jedyny sposób by politycy okazali się do czegoś przydatni. Chociaż podobno schroniska plakatów już nie przyjmują. Widać zwierzaki też mają dosyć.

7 thoughts on “Polska plakatowa

 1. Ja nie zwracam uwagi na plakaty, znaczy widzę, że zaśmiecają miasto, ale nie pamiętam twarzy. Zawsze przed wyborami robię swój własny rekonesans. Plakaty nie są mi do niczego potrzebne.

  Liked by 1 person

 2. Ostatnio nawet widziałam taki reportaż, gdzie dziennikarz pytał przechodniów o nazwiska z plakatów. Większość nie była w stanie sobie ich przypomnieć, nawet jeśli mijali je codziennie, np. w drodze do pracy. Masz więc całkowitą rację, że w obecnych czasach to już tylko zaśmiecanie przestrzeni publicznej, a nie faktyczny element walki wyborczej. Ale pieniądze wciąż na to idą nie małe…

  Liked by 1 person

  1. Przyznam, że jest to jeden z moich ulubionych absurdów naszych czasów. Mam też takie wrażenie, że spora cześć tych kandydatów woli schować się za plakatem niż zorganizować spotkanie wyborcze z potencjalnym elektoratem.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s