Daj lajka

Zostawcie mega łapek w górę, bo mnie to mega motywuje 👍

Taki oto wesoły rym z usłyszałem w pierwszych sekundach jednego z filmików na YouTube. Bohaterem filmu był młody chłopak – kto wie, być może przyszły influencer. Film nie traktował w zasadzie o niczym konkretnym. W moim odczuciu skupiał się przede wszystkim na zachęcaniu do subskrybowania kanału i komentowania filmu, bo – jak wielokrotnie podkreślał autor – „mega go to motywuje”.

Internetowy słownik języka polskiego PWN podpowiada, że motywować oznacza «skłaniać lub zachęcać do jakiegoś działania». Wyobrażam sobie zatem naszego youtubera u szczytu popularności, gdy rozchwytywany przez innych youtuberów, decyduje się w końcu na udzielenie wywiadu rzeki.

– Szanowny panie redaktorze, pyta mnie pan o motywację do działania, o motywację do codziennego wstania z łóżka, włączenia kamery i nagrania tego, co mam do powiedzenia światu. Otóż odpowiedź jest banalnie prosta: to co mnie motywuje, to łapki w górę. I powiem panu redaktorowi więcej. Z tego miejsca chciałem ogłosić swój nowy niezależny projekt artystyczny na najbliższą dekadę. Projekt polegać będzie na zebraniu lajka od każdego internauty na kuli ziemskiej. Projekt nazwałem roboczo „wszystkie łapki na pokład”. Owszem, jestem świadomy, że to ambitny cel, ale wiem, że mój kontent ma potencjał. A przy okazji – czy pan redaktor polubił już mój kanał?

Czasami trudno mi uwierzyć, że wirtualne kliknięcia przechowywane gdzieś na zagranicznych serwerach mają aż tak wielką siłę oddziaływania na to, co dzieje się tu i teraz. A może to ja jestem z poprzedniej epoki i nie widzę, że lajki to waluta przyszłości?

Nie wiem. Czasem mam ochotę cofnąć suba temu światu.

11 uwag do wpisu “Daj lajka

 1. Kasa. Po prostu kasa. Im więcej „lajków” , subskrypcji, wyświetleń, tym większy wpływ na konto.
  W ramach Millennium Docs Against Gravity był nakręcony film „Ludowa republika pożądania” o przemyśle lajkowym w Chinach. To potrafią być z czasem kosmiczne pieniądze. Zachęcam do obejrzenia.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. Ale nie zawsze ma się coś mądrego do powiedzenia. To forma takiej szybkiej zgody z tym, co P. T. Autor ma na myśli. Chyba. Nie znam się 😉

   Polubione przez 1 osoba

 2. Niestety ta łapka w górę stała się bardzo istotna. Obserwując dzisiejszych nastolatków nawet mogłabym się zastanowić czy chodzi tylko o motywację czy o nadrzędną „wartość”, którą jest pewne uczucie spełnienia poprzez bycie popularnym o czym świadczy ilość lajków

  Polubione przez 1 osoba

 3. “Lajki” to dowód poziomu czytelnika/widza. O czym świadczą setki tysięcy łapek na miernocie/prowokacji?
  Czytamy piękne teksty np. blogerów, przypominające istotę wartości moralnych, pisane pięknym poetyckim słowem, a tam jest w najlepszym przypadku ilość łapek dwucyfrowa.
  Smutny obraz świata, w którym pisać każdy może…

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s