pik, kier, trefl i karo

Masz karty? 🃏

Przyznam, że nie słyszałem tego pytania już od wielu lat. A przecież jeszcze nie tak dawno karty do gry były podstawą każdego wyjazdu. Grało się w Pana, Kuku, Durnia i jeszcze parę innych, których bez Wikipedii nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Była też oczywiście nudna i niekończąca się wojna, gra która w swoim założeniu miała chyba pokazywać bezsens jakichkolwiek konfliktów. Najdłużej przy życiu utrzymał się Poker, ale w tym wypadku źródeł sukcesu upatrywałbym raczej w jego hazardowych odsłonach – w moim przypadku była to jakże emocjonująca gra na zapałki.

Czy nasze wnuki będą grać w karty? Czy w świecie wirtualnej rzeczywistości ktokolwiek będzie zainteresowany emocjami jakie towarzyszą siedzeniu przy stole i wyrzuceniu kolejnych kartoników? Obawiam się, że nie. Co więcej wydaje mi się, że klasyczna talia kart trafi wkrótce do muzeum (zapewne gdzieś w okolice ilustracji przedstawiających grę w toczenie koła), a pik, kier, trefl i karo będą kojarzone raczej z czymś pomiędzy gatunkami koni a fajnymi imionami dla psów.

I tak oto po cichu zakończy się piękna historia klasycznych gier karcianych.

20 thoughts on “pik, kier, trefl i karo

  1. Właśnie nie mam pewności czy będą chętni uczyć się takich starych i nudnych gier. Nawet jeśli to potrzeba będzie dużo samozaparcia, bo pokusa / możliwość odpalenia gry na telefonie czy komputerze jest dzisiaj dużo wyższa niż za moich czasów.

   Like

 1. Swoje dziecka na naukę gry w kraty oddałem ich Babci. Ja uczyłem się od swojej. Choć ze smutkiem stwierdzam, że moje być może przyszłe wnuki od MMD się niczego nie nauczą. Ostatnia nadzieja w przekazanie im pokoleniowego dziedzictwa we mnie 😉

  Like

  1. Tak właśnie sobie myślę, że zasady gry w karty będą jak legendy i podania ludowe – przekazywane z ust do ust, niby spisane, ale jednak w przekazie ustnym trochę różne i modyfikowane. Myślę, że karty wrócą wkrótce w ramach zaleceń od psychoterapeutów jako gra, która ma wyciszyć. Coś takiego dzieje się już z puzzlami – to dopiero archaiczna rozrywka 😉

   Liked by 1 person

  1. Uważam, że coraz mniej i częściej jednak w karty do gier RPG, które jednak są ciekawsze niż te klasyczne gry karciane, a o tych myślę z największym niepokojem. Z drugiej strony nie powinno dziwić, że ciekawsze wypiera nudne. Ja też już dawno nie miałem kart w dłoni.

   Like

 2. No to powiem CI, że my grywamy jeszcze, od czasu do czasu, zwykle w święta lub na urlopie. I to dzieci przypominają, żeby zabrać karty jak będziemy jechać do babci na jakąś uroczystość – wtedy jest zawsze większe grono i mamy cztery osoby do brydża:)

  Like

 3. Mody wracają, ale są w zmienionej wersji. Moi nastolatkowie uwielbiają karty, ale ze względu na sztuczki magiczne, które ciągle mnie zaskakują.
  Serdeczności zasyłam

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s