Jaworowi ludzie

Pamiętam z dzieciństwa grę w budowanie mostów. Budowniczymi byli niejacy jaworowi ludzie, którzy pracowali na zlecenie pana starosty. Śpiewało się o tysiącu przepuszczonych koni i jednym, pod którym most się zawalał. Doczytałem, że zabawa ma bardzo piękną i długą polską tradycję, ale teraz nie o tym.

Być może moje skojarzenia będą nieco oderwane od rzeczywistości, ale dzisiaj stojąc na światłach pomyślałem, że każdy z nas buduje taki most. Most, który wychodzi z wczesnych lat młodości i rozciąga się aż do bezpiecznej starości. Jest to konstrukcja, której nie tworzą stalowe przęsła, ale podejmowane kolejno w życiu decyzje. Dla jednych będzie to betonowa estakada wznoszona pod nadzorem majętnych rodziców, inni zmuszeni będą do poruszania się po niestabilnej drewnianej kładce. Wszyscy zmierzają jednak mniej więcej w tym samym kierunku: w stronę swoich mniejszych czy większych celów i marzeń.

I tak jak w zabawie o jaworowych ludziach od czasu do czasu nadchodzi moment, że skrupulatnie budowany most zawala się pod nami grzebiąc w gruzach większość dotychczasowych planów. Wtedy wszyscy eksperci głoszący stabilność i bezpieczeństwo naszych czasów rozkładają ręce kręcąc głową z niedowierzaniem. Myślę, że jeśli jest nad nami jakiś Starosta to właśnie patrzy na świat i nuci: „Jawor, Jawor, jaworowi ludzie, co wy tu robicie?”

🌉

9 thoughts on “Jaworowi ludzie

 1. Coś mi się wydaje, że budowniczych mamy takich jakich sobie wybraliśmy. Widać dość wyraźnie, że o budowaniu mostów to oni niewiele wiedzą. Wręcz odwrotnie, specjalistów od demolki mamy na każdym kroku

  Liked by 2 people

 2. Też się w to bawiłam w dzieciństwie, na luzie, ze śmiechem i bez konsekwencji…
  A Starosta to mam wrażenie, że częściej już krzyczy ze zdumieniem “co wy tu robicie” widząc te nasze mosty

  Liked by 1 person

  1. Chyba czas na wyrównanie tego, co w ostatnim czasie rozwinęło się nienaturalnie szybko i w złą stronę. Natura robi wiosenne porządki na Ziemi 😀

   Like

 3. A ja myślę, że most był stabilny i fachowo zbudowany. Niestety wynikły nieprzewidziane okoliczności przyrody i pokazały swą “siłę” i przy okazji nasze.. nieprzygotowanie? Za bardzo pędzimy w tych naszych celach i marzeniach (cywilizacyjnych) zapominając przy tym jak mali jesteśmy.. mały element przyrody z przerośniętymi ambicjami.. Moze i jaworowi ludzie..

  Like

  1. Tak, myślę że to bardzo wysublimowana forma kary: odcięcie od uciech tego świata i długi czas w izolacji na przemyślenie swojej postawy.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s