Intelektualne Bieszczady

W tym roku rzucam wszystko i wyjeżdżam w Bieszczady. Dokładnie tak! Zawsze o tym mówiłem, ale jakoś nigdy nie mogłem się zdecydować. Człowiek gniecie się tanimi liniami, żeby zobaczyć czy hotel na drugim końcu świata wygląda tak jak w katalogu, podczas kiedy u nas jest tyle pięknych miejsc do zobaczenia. Koniec z twardą turystyką i drinkami obcych mocarstw na „all excuse me”! Pora wstać z turystycznych kolan!

Bieszczady mają tę wielką zaletę, że nie wymagają wielkiego planowania. Nie trzeba sprawdzać ważności paszportu, załatwiać wizy, wymieniać waluty czy kupować specjalnego ubezpieczenia. Odpada cały ten stres związany z perfekcyjnym zaplanowaniem wyjazdu, tak żeby nie pominąć żadnej z kluczowych atrakcji i nie wyjść na durnia przez znajomymi. No bo jak wytłumaczyć się z turystycznego faux pas, że będąc w Egipcie nie widziało się piramid. Skandal! W tym wypadku hasło „Bieszczady” idealnie nadaje się do ucięcia wszelkich spekulacji na temat planów wyjazdowych. Bieszczady to Bieszczady – czego nie rozumiesz?

Wiem też, że nie jestem jedyny, który w dobie pandemii wybiera się w polskie góry. Można nawet powiedzieć, że jestem już wewnętrznie przygotowany na ewentualny small talk z sąsiadem lub kolegą z pracy, którego zapewne spotkam na szlaku lub w kolejce po gofra. Już sam fakt tego, że spotykamy się w tym, a nie innym miejscu, będzie bardzo wymowny; kto wie, być może przywitamy się jedynie uniesieniem słomkowych kapeluszy, gdyż wszelkie rozmowy czy wyjaśnienia będą po prostu zbędne. I tak właśnie wyobrażam sobie Bieszczady: jako stan zupełnej swobody umysłu i wewnętrznej równowagi. Polska Mekka dla wyznawców spokoju.

Do zobaczenia na szlaku. Albo w kolejce po gofra.

13 uwag do wpisu “Intelektualne Bieszczady

 1. W Polsce jest mnóstwo do zobaczenia. Cudze chwalicie, swego nie znacie 😃
  Może pandemia nauczy nas, że nie trzeba latać zagranicę, żeby mieć super wakacje.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Wybierz się w Beskid Niski. Tam możesz naprawdę odetchnąć od ludzi. Tylko Beskidem nie zabłyśniesz. Czasy Bieszczad z piosenki Mlynarskiego bezpowrotnie minęły. Udanego urlopu. A! Polecam Krasnopol na Podlasiu. Spokój i idealnie czyste powietrze.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Tak, Polska to piękny kraj. Polecam północno-wschodnie strony. Suwalszczyzna lub Puszcza Białowieska. A z tymi Bieszczadami to trafiłeś. Właśnie zaczynam urlop i pomyślałem o górach. Ale pogoda nie sprzyja. Na szczęście w czerwcu kolejne wolne dni i wtedy będą góry i intelektualnie, i namacalnie, i jakkolwiek sobie zażyczę. W Bieszczadach akurat byłem 2 lata temu. Dzieciaki powiedziały „eeee. nuda. Góry z każdej strony” 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s